Kendo felvirágoztatása Hajdúnánáson
Hajdúnánáson több mint 15 éve, 1996-ban jelent meg először a japán vívás, a kendo. Hajdúnánás egyike volt azon szerencsés városoknak, ahol autentikus formában japán mestertől lehetett tanulni a kendo alapjait, hiszen a Japán Önkéntes Szolgálaton keresztül a Magyar Kendo Szövetség egy japán kendo mestert delegált több évre (1997-1999) a városba.
Egy hosszabb szünetet követően 2013-ban ismét a kendo élet felvirágoztatására hivatott program indult el. Hajdúnánás Város Önkormányzat és a Magyar Kendo,Iaido és Jodo Szövetség (MKSZ) együttműködése értelmében szerződést kötött 2013 augusztusában azzal a céllal, hogy a város felső tagozatos és gimnáziumi tanulói elmélyüljenek a japán vívás rejtelmeiben. Ehhez az MKSZ Mihalik Hunor kendo tanárt delegálta Budapestről, aki már 27 éve űzi ezt az életmód-sportot.
A kendo céljait az Össz Japán Kendo Szövetség fogalmazta meg 1975-ben, miszerint a kendo eszméje az emberi természet fegyelmezése a japán kard alapelveinek elsajátítása által.
A kendo gyakorlásának célja:
• az elme és a test formálása, az életerős szellem művelése,a helyes és szigorú gyakorlás révén
• a fejlődésre való törekvés a kendo művészetében,
• az emberi becsület és udvariasság tiszteletben tartása,
• a másokkal való őszinte bánásmód,
• valamint örökké tartó törekvés önmagunk művelésére.
Ezáltal a kendo gyakorlója képessé válik,hogy szeresse hazáját és embertársait,hozzájáruljon a kultúra fejlődéséhez,és előmozdítsa a békét és a jólétet minden ember között.
Tehát a kendo a fittségen túl, minden kultúrára adaptálható eszmeiséget ad az egyetemes jó érdekében.
A Hajdúnánási toborzó:
Toborzás legkésőbb 2013.október közepéig tart. Addig szeretnénk egy egész napot az iskolákban és egy külön nyílt napot szamuráj film vetítéssel együtt egy szombati napon megrendezni, ahol nem csak az alap-vágásokat, de a páncélt is fel lehet majd próbálni.
Felszerelés biztosítása:
Kezdésként az első 5 ifjú jelentkező egy szét nyűhetetlen műanyag kardot kap használatra, míg a további kezdők bambusz karddal gyakorolhatnak. A legkitartóbbaknak az MKSZ kölcsönpáncélokat biztosít.
A kendo gyakorlás fejlődési menete:
Heti 4 óra gyakorlással 7-8 hónap alatt lehet eljutni az igazi vívásig, ami a páncélviseletet is magába foglalja. Addig az egyszínű melegítő, póló teljesen megfelel. Mivel mezítlábas a sport, így sportcipőre nincs szükség!